Copyright © 2017 by SP4
Misja i wizja szkoły Z życia szkoły Rekrutacja 2019/2020 Rekrutacja do klasy sportowej 2019/2020 Projekty edukacyjne Osiągnięcia Zajęcia pozalekcyjne Doradztwo zawodowe Galeria Kontakt Ogłoszenia Ochrona Danych Osobowych Projekty międzynarodowe
Wymiany międzyszkolne
Projekt
"Aktywna Tablica"
Rok dla Niepodległej O szkole
Minimalne Aktualne
800x600
IE 6.0
Mozilla
Netscape
Opera
29.02.2020r.
IP: 18.206.14.135
Projekty edukacyjne

Podstrona o projektach edukacyjnych

PROPOZYCJE TEMATÓW PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH na rok szkolny 2017/2018

  • Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie podaje do publicznej wiadomości propozycje tematów projektów eduakcyjnych realizowanych w roku szkolnym 2017/2018 przez klasy II gimnazjum.

    Wykaz proponowanych tematów można pobrać
     tutaj.


Ostatnia zmiana: Wojciech Doda 2017-06-07 13:58:53
Zawód - żołnierz

Projekt edukacyjny „Spotkania z zawodami” dobiegł końca. W maju wybraliśmy się na nasze ostanie „spotkanie z zawodem”. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia taty Gabrysi, z klasy 1d, który jest zawodowym żołnierzem. Pan Arek pracuje w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym i Kondycyjnym w Mrągowie. To wyjątkowe miejsce, drugie podobne znajduje się daleko stąd, w Zakopanem.


Aby dostać się do bazy wojskowej WOSzK, przeprawiliśmy się promem przez jezioro Czos. Na nabrzeżu czekał na nas tata Gabrysi i pani Teresa, która w wojsku jest odpowiedzialna za kontakty z cywilami. Oboje oprowadzili nas po bazie, pokazując wiele ciekawych miejsc. Zwiedziliśmy kapsułę kompresyjną, w której żołnierze ćwiczą nurkowanie głębinowe i przeciążenia ciśnieniowe. Widzieliśmy najgłębszy w naszym rejonie basen – 8 metrów głębokości. Wrażenie, zwłaszcza na chłopcach, zrobiła wojskowa siłownia oraz magazyn sprzętu sportowego z karabinkami do paintboll’a. Żołnierze w czasie pobytu na WOSzK-u mogą korzystać z wojskowej stołówki i ogromnej sali gimnastycznej. Baza przygotowana jest do prowadzenia fizjoterapii, której często potrzebują żołnierze ranni podczas misji wojskowych.

Przed opuszczeniem ośrodka pobawiliśmy się na „wojskowym” placu zabaw i zjedliśmy drugie śniadanie. Do Mrągowa wróciliśmy promem.

To była długa i wyczerpująca wycieczka. Każdy z nas dostał na pamiątkę „smycz” z emblematem WOSzK – u.

Marta Tułazińska; Monika ChorążewiczOstatnia zmiana: Wojciech Doda 2016-06-14 14:42:05
Zawód - chemik

Tym razem, w ramach projektu „Spotkania z zawodami”, odwiedziła nas pani Karolina, aby opowiedzieć nam o zawodzie chemika. Pani Karolina uczy chemii w naszej szkole.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, czym jest chemia, jak wiele jej wokół nas, a przede wszystkim jak bezpiecznie się z nią obchodzić. Przekonaliśmy się, że uczymy się w czarodziejskich salach, gdzie ławki mimo, że płoną, nie spalają się. Doświadczyliśmy tego, że niektórzy z nas mają czarodziejskie włosy i palce. Pani Karolina pokazała nam, jak umie żonglować ogniem.


To były bardzo ciekawe i ekscytujące zajęcia. Po ich zakończeniu jeszcze długo wspominaliśmy najciekawsze momenty. A wśród nas są tacy uczniowie, którzy stwierdzili, że w przyszłości chemia będzie ich ulubionym, szkolnym przedmiotem.

Marta Tułazińska; Monika ChorążewiczOstatnia zmiana: Wojciech Doda 2016-05-16 09:38:53
Zawód - sędzia, kurator sądowy

Klasy 1c i 1d edukacji wczesnoszkolnej w ramach projektu edukacyjnego „Spotkania z zawodami” odwiedziły jedną z najpoważniejszych instytucji naszego miasta – Sąd Rejonowy w Mrągowie.

Podczas wizyty uczniowie poznali specyfikę pracy sędziego sądowego oraz zawodowego kuratora sądowego. Dzieci obejrzały salę rozpraw, w której podczas rozmowy z panią sędzią i panem kuratorem zgłębiały tajniki ich pracy. Dowiedziały się, jakie zadania na sali rozpraw ma sędzia, prokurator, adwokat i protokolant. Czemu wszyscy występują w długich, czarnych togach i jak je odróżnić? Jak należy zachowywać się w sądzie i do kogo zwracać w przypadku różnych kłopotów? Atrakcją wycieczki było spotkania z panami ochroniarzami, którzy strzegą wejścia do sądu i każdego odwiedzającego kontrolują za pomocą specjalnej bramki wykrywającej metal. Mogą również sprawdzić, co znajduje się w torbach odwiedzających, prześwietlając je specjalnym aparatem.


Sąd jest przygotowany na wizytę osób niepełnosprawnych, które między piętrami mogą poruszać się windą. Niektórzy z uczniów po raz pierwszy w życiu mieli okazję spróbować w ten sposób pokonać piętra.

Mimo powagi instytucji dzieci przekonały się, że pracują w niej sympatyczni i otwarci ludzie.

Marta Tułazińska; Monika ChorążewiczOstatnia zmiana: Wojciech Doda 2016-05-06 10:28:13
Zawód - sprzedawca

Projekt edukacyjny „Spotkania z zawodami” w dużej części opiera się na współpracy z rodzicami i bliskimi naszych uczniów. Jednym z głównych jego założeń jest przybliżanie zawodów wykonywanych przez rodziców.

Dlatego przy okazji poszukiwania wiosny trafiliśmy do supermarketu, by poznać zawód sprzedawcy. Zaprosiła nas tam mama Rafałka z klasy 1d. Pani Kasia oprowadziła nas po sklepie i wyjaśniła, czym zajmuje się sprzedawca, kto to jest kierownik, dlaczego nie wszystkie etykiety cen mają ten sam kolor i gdzie należy szukać świeżych warzyw i owoców. Zwiedziliśmy też zaplecze sklepu oraz magazyn, który ku naszemu zaskoczeniu okazał się raczej nieduży. Mogliśmy zobaczyć, na własne oczy, co robi się ze zużytymi kartonami, których w sklepie dziennie zużywa się bardzo dużo. Okazało się, że praca sprzedawcy daleko odbiega od naszych zabawowych wyobrażeń. Jest naprawdę ciężka. Trzeba umieć liczyć, układać, planować, dbać o porządek i stale się uśmiechać.
Na koniec pobytu w supermarkecie mogliśmy sami dokonać drobnych zakupów. Okazało się, że to nie taka prosta sprawa. Podczas zakupów trzeba uważnie czytać metki i dokładnie liczyć swoje pieniążki. Mimo to nasze zakupy były udane!


„Spotkania z zawodami” trwają

W dniach 13 i 20 stycznia klasy 1c i 1d poznawały zawód inżyniera robotyki. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach konstrukcyjnych. Podczas półtoragodzinnego spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca konstruktora, jak powstają różnego rodzaju maszyny. Mali odkrywcy mieli możliwość samodzielnego zaprojektowania i „zbudowania” śmigłowca. Za budulec posłużyły im klocki Lego.
Warsztaty odbyły się w Ośrodku Edukacyjnym ”Baszka” pod czujnym okiem instruktora. Już podczas tego krótkiego spotkania ujawniło się wśród uczniów kilka talentów – „konstruktorów”.

Marta Tułazińska; Monika Chorążewicz


„Projekt edukacyjny – spotkania z zawodami”

Dnia 16 i 17 grudnia 2015r. uczniowie klas 1c i d podjęli kolejne zadanie z projektu „Spotkania z zawodami”. Tym razem świąteczny nastrój zaprowadził nas do biblioteki pedagogicznej. Młodzi odkrywcy poznawali zawód bibliotekarza. Przekonali się, że bibliotekarz to nie tylko ktoś, kto dba o książki, ale także osoba, która zajmuje się krzewieniem kultury i uniwersalnych wartości. Uczniowie zwiedzili wypożyczalnię i czytelnię.


Mieli też okazję obejrzeć oryginalną wystawę fotografii pt. „Drzwi mrągowskie”, w skład której wchodziły fotografie p. Bartosza Hellisa, uwieczniające zabytkowe drzwi, które zdobią liczne mrągowskie kamienice. Dzieci wzięły udział w warsztatach świątecznych. Poznały historię i tradycje związane z wysyłaniem kart świątecznych. Samodzielnie przygotowały przepiękne kartki dla swoich najbliższych. Zwykle ciche i spokojne miejsce, jakim jest biblioteka, w tym dniu tętniło życiem.

Marta Tułazińska; Monika Chorążewicz


Trwa realizacja projektu edukacyjnego „Spotkania z zawodami”, prowadzonego przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, p. Monikę Chorążewicz i p. Martę Tułazińską.


W dniach 26 i 27 listopada 2015 r. uczniowie klasy 1 c i d odwiedzili Poradnię Chirurgii i Ortopedii Urazowej w Mrągowie, gdzie bliżej poznali zawód pielęgniarki i lekarza. Uczniowie zwiedzili gabinet lekarski, gipsownię, gabinet zabiegowy i pokój socjalny. Dzieci obejrzały z bliska narzędzia i instrumenty chirurgiczne potrzebne do przeprowadzania zabiegów. Dowiedziały się, jak należy dbać o własne zdrowie, aby nie stać się pacjentem poradni. Poznały również tajniki zawodu pielęgniarki i lekarza ortopedy. Wielkie wrażenie wywarły na dzieciach instrumenty do zakładania gipsu, a także jego demontażu, zwłaszcza piła.

Okazało się, że poradnia to bardzo miłe miejsce, głównie dzięki okazałej kolekcji figurek słoni, jaką posiada pan doktor.


Pytając małego ucznia kim chciałby zostać w przyszłości najczęściej usłyszymy odpowiedź: „strażakiem”, „policjantem”, „modelką” lub „nauczycielką”. Są to w tym wieku najbardziej wymarzone przez dzieci zawody. Wychodząc naprzeciw potrzebom poznawczym dzieci nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej p. Monika Chorążewicz i p. Marta Tułazińska podjęły wraz ze swoimi klasami projekt edukacyjny „Spotkania z zawodami”. Głównym celem tych działań jest przybliżenie uczniom różnorodnych zawodów. Filarem tego projektu są rodzice, gdyż to oni wcielają się w edukatorów tego dzieła.

W ramach „Spotkań z zawodami” odbyły się już dwie sesje. Na pierwszej uczniowie poznali trudny zawód ratownika medycznego. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się ratownik medyczny, jakim systemem pracuje, co w jego pracy jest najtrudniejsze, jak chodzi ubrany oraz z jakiego sprzętu korzysta. Spotkanie to miało miejsce 16 października 2015r. i wpisało się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w resuscytacji organizowanego przez WOŚP. Każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich umiejętności pod okiem wykfalifikowanego ratownika.
Kolejnym zawodem z jakim zetknęły się dzieci w ramach projektu był zawód leśnika. Na spotkanie przybyła pełna pasji i zamiłowania do swojej pracy pani leśnik. Podzieliła się z dziećmi swoim doświadczeniem w opiece nad lasem oraz wiedzą o tym miejscu. Przeprowadziła z młodymi odkrywcami bardzo pouczające warsztaty pt. „Jesienny las”.


Każde spotkanie kończy się podziękowaniem od dzieci. Uczniowie wręczają gościom laurki i coś słodkiego na regenerację po wyczerpujących zajęciach, bo jak się okazuję bycie nauczycielem nie jest wcale takie proste.

W kolejnych sesjach planowane jest spotkanie z pielęgniarką, sędzią, kuratorem zawodowym, fryzjerem, bibliotekarką oraz innymi ciekawymi zawodami. Nabór edukatorów trwa.