15.12.2018r.

jedynie zbiorem ludzi, czasowo
zajmujących dane terytorium”.

Józef Piłsudski

Dnia 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Mrągowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień ten, dla całej społeczności szkolnej, był lekcją patriotyzmu i historii.

Uczniowie klas: 4c, 6a, 7a, 7b i 8b, pod kierunkiem nauczycielki historii p. Marty Śniadowskiej przybliżyli historię naszego kraju – czasów gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Ukazali ducha narodu polskiego, który w czasie zaborów, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.

Chwilą refleksji stały się wiersze recytowane przez uczniów.

Piękne pieśni patriotyczne, zaśpiewane przez chór szkolny prowadzony przez pana Marka Romanowskiego, pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaśpiewali wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego.

Do upamiętnienia tej okrągłej rocznicy włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Przygotowali 100 flag Polski, a dzieci ze świetlicy szkolnej plakat przedstawiający100 orłów.

Pamiętamy, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, o którą walczyły pokolenia, oddając swoje życie.

Szkolne obchody 11 listopada to nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów. To hołd składany w postaci pamięci, czasu minionego.

Ostatnia zmiana: Wojciech Doda 2018-11-14 20:15:33