„Nie o zemstę wołają ofiary, lecz o pamięć”

„Nie o zemstę wołają ofiary, lecz o pamięć” – to hasło przyświecało obchodom 77. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w naszej szkole. Tegoroczna uroczystość miała niezwykły charakter. Troszcząc się o pielęgnację dziedzictwa narodowego włączyliśmy się do społecznego programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każde z tych drzew jest swoistym pomnikiem konkretnej osoby, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Dąb posadzony na terenie naszej szkoły upamiętnia porucznika Zygmunta Krajewskiego.

Swoją obecnością w tym uroczystym wydarzeniu zaszczycili nas członkowie rodziny zabitego w Katyniu porucznika – jego bratanek – p. Mieczysław Krajewski, jego syn Dariusz Krajewski, bratanek – p. Wiesław Krajewski, jego synowie – p. Stefan i Michał Krajewscy, a także wielki przyjaciel naszej szkoły, pan Antoni Jabłoński, poseł na Sejm RP - p. Jerzy Gosiewski, Burmistrz Miasta Mrągowo - p. Otolia Siemieniec, ks. Wojciech Serafin, ks. Wiesław Świdziński, Komendant Policji – mł. Ins. p. Andrzej Skol.

Przybyli goście, uczniowie, nauczyciele byli niezwykle wzruszeni programem artystycznym, przygotowanym przez uczniów kl. IIIB, IIA i 3c, pod kierunkiem p. M. Nietupskiej i p. K. Oman-Janczewskiej oraz występem chóru pod opieką p. M. Romanowskiego. Uczniowie klasy IIB z p. A. Romaniuk-Chrostowską oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego towarzyszyli gościom podczas uroczystego momentu sadzenia Dębu Pamięci. Dekorację przygotowała p. L. Gosiewska.

Przybliżenie sylwetki porucznika Zygmunta Krajewskiego stworzyło wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Niezwykła powaga oraz skupienie, jakie towarzyszyły uroczystości, to najwłaściwszy sposób na oddanie hołdu Ofiarom oraz zagwarantowanie im pamięci w kolejnych pokoleniach polskiego narodu.

Ostatnia zmiana: Wojciech Doda 2017-04-21 12:51:17