"Droga do wolności"

"To już bardzo dawna historia,
kiedy Polska utraciła wolność…”

Takimi słowami rozpoczęła się uroczysta akademia, która była w dniu 9 listopada najważniejszą dla uczniów lekcją - lekcją historii Narodowego Święta Niepodległości.

Społeczność uczniowska mogła dowiedzieć się, w jaki sposób Polska "rozdarta" pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię po 123 latach niewoli odzyskała wolność i jaka droga wiodła do niej Polaków.

Inscenizacja, w której wzięli udział uczniowie z klasy 5a przybliżyła zebranym historię tego święta.

Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role.

Pełne symboliki przedstawienie, ukazujące Polskę zniewoloną przez trzech zaborców, przeplatane było patriotycznymi pieśniami chóru szkolnego wspomaganego przez solistów pod kierunkiem pana Marka Romanowskiego.

Chwilą zadumy i refleksji stały się piękne wiersze w wykonaniu piątoklasistów.

Biało- czerwone barwy naszej flagi narodowej i odświętna dekoracja przygotowana przez panią Lucynę Gosiewską oddały atmosferę obchodzonego święta.

To pouczające przedstawienie wyreżyserowała i opracowała scenariusz pani Bogusława Taryma.

10 listopada dyrekcja, nauczyciele i delegacje uczniów z Pocztami Sztandarowymi (szkoły i ŚZŻAK) wzięli udział w patriotycznej uroczystości- Capstrzyku Niepodległości (na terenie Parku Lotników Polskich) z udziałem wojska, policji, straży pożarnej, władz samorządowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i mieszkańców Mrągowa. Odczytaniem Apelu Pamięci i salwą honorową oddano hołd wszystkim walczącym o istnienie oraz suwerenność państwa polskiego.

11 listopada dyrekcja, nauczyciele i delegacje uczniów uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w Kościele św. Wojciecha.

Ostatnia zmiana: Wojciech Doda 2016-11-12 22:58:57